Încalță un copil, de iarnă | 2024

Începem a 6-a ediție a campaniei "Încalță un copil" în care ne propunem să încălțăm copiii invizibili ai României, acei copii care trăiesc în condiții greu de imaginat și care în prag de iarnă merg aproape desculți.

Dragi prieteni, vă invităm, din nou, să vă alăturați acestei campanii de suflet, să cumpărați o pereche de ghete noi, călduroase, să le împachetați (scriind pe cutie numărul de la ghetuțe) și să le trimiteți către noi, la unul din punctele de strângere de anul acesta.

Pot participa la campanie atât persoane fizice, cât și juridice - companii mici și mari sunt invitate să se alăture acestui demers prin care an de an Fundația Zurli ajunge acolo unde oamenii nu își imaginează că există copii care au nevoie să fi văzuți și ajutați.

Pare greu de crezut că în România lui 2024 sunt în continuare copii care merg prin ploaie ori zăpadă în papuci de cauciuc ori în teniși găuriți în talpă, dar realitatea este că sunt atât de multe familii care nu au posibilitatea să le asigure copiilor o pereche de ghete noi.

Ne propunem, încă o dată, să încălțăm cu ghete noi copiii din comunitățile vulnerabile, din satele uitate de lume unde cei mici nici nu îndrăznesc să viseze la ghete sau haine noi.

Până pe 15 decembrie 2024, din  orice colț al țării și din diaspora ați fi, puteți trimite către noi sau partenerii noștri o pereche de ghetuțe noi.

De asemenea, persoanele care doresc să se implice mai mult și să strângă ghetuțe în cadrul campaniei ne pot contacta prin email la fundatia@zurli.ro, devenind astfel parte dintr-o acțiune colectivă la nivel național.

Dacă nu aveți timp să mergeți la cumpărături, puteți comanda online o pereche de ghete și o puteți trimite direct la unul din punctele de strângere a ghetuțelor. Iar dacă timpul nu vă permite nici acest lucru, puteți dona contravaloarea unei perechi de ghetuțe, iar noi ne vom ocupa să achizițitionăm ghete călduroase pentru copii.

Pachetele trebuie să conțină doar lucruri noi, iar pe lângă o pereche de ghetuțe,vă încurajăm să puneți și alte lucruri necesare unui copil: haine noi, groase, să le țină de cald iarna (bluze, geci), o carte, o jucărie, o căciulă, un fular, rechizite pentru școală. Lista locațiilor din toată țara unde se pot duce sau expedia prin curier pachetele este disponibilă mai jos.

Campania se desfășoară pe teritoriul întregii țări, până pe 15 decembrie, urmând ca apoi ghetele și pachetele să fie împărțite copiilor de colaboratorii și asociațiile partenere în campanie.

În primele cinci ediții, Încalță un copil a mobilizat mii de oameni din țară și comunitățile de români din diaspora. Astfel, am reușit să strângem peste 40.000 de perechi de încălțări noi, pentru copii din toată România.

Cum poți dona?

• DONEAZĂ cu cardul direct pe www.fundatiazurli.ro și nu uita să menționezi numele proiectului ("Încalță un copil")
  • DONEAZĂ prin PAYPAL - fundatia@zurli.ro
  • DONEAZĂ prin transfer bancar, menționând la detalii numele proiectului ("Încalță un copil"):
  • Cont donatii LEI: RO70INGB0000999906701090, ING BANK
  • Cont donatii EURO: RO67INGB0000999910896976, ING BANK
  • DONAȚII FIRME. Dacă reprezinți o companie și vrei să ajuți în campanie, se încheie contract de sponsorizare. Pentru asta te rugăm scrie-ne pe email la fundatia@zurli.ro datele companiei.

VEZI AICI LISTA CU ORAȘELE DIN CAMPANIE ȘI LOCAȚIILE UNDE PUTEȚI TRIMITE GHETE PENTRU COPII (ÎN CURS DE ACTUALIZARE)

Împreună facem Roata Binelui să se învârtă!

Fundația Zurli este una dintre cele mai active ONG-uri la nivel național, cu zeci de proiecte derulate în beneficiul copiilor și familiilor aflate în dificultate, al copiilor bolnavi de cancer sau al mamelor și femeilor vulnerabile.  Mirela Retegan, în calitate de președinte al Fundației, a dezvoltat continuu rețeaua de asociații partenere, pentru a atinge un număr cât mai mare de beneficiari, dar mai ales pentru a sădi în mentalul colectiv ideea de a face bine împreună.

doneaza

Vezi si campaniile din anii precedenti